Konto E-Pacjent- baza wiedzy o Twoim zdrowiu

 • Czym jest konto e-pacjenta?

Konto e-pacjent (IKP) to platforma, narzędzie w systemie ochrony zdrowia, stworzone dla pacjentów. Jego celem jest pomoc w przechowywaniu informacji medycznych
w jednym miejscu, bez konieczności zakładania teczek, przechowywania dziesiątek dokumentów, aktów, z którymi Pacjenci musieli borykać się do tej pory. Aby założyć konto e-pacjenta, należy mieć aktywny tzw. profil zaufany / elektroniczny podpis.

W ten sposób o każdej porze dnia i nocy macie wgląd w:

 1. e-recepty
 2. e-skierowania (na badanie lub do uzdrowiska)
 3. historię Waszych wizyt u lekarza w ramach NFZ
 4. informację o zaplanowanych wizytach u lekarza w ramach NFZ
 5. jeśli pracujecie– informacje o zwolnieniach lekarskich (e-zwolnienie)
 6. listę Waszych leków na receptę
 7. informację o lekach (możesz sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce).

Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta wiele spraw związanych ze zdrowiem załatwicie bez wychodzenia z domu.

 • Korzyści z założenia konta e-Pacjent:
 1. nie musicie niczego pamiętać, zapisywać — na swoim koncie sprawdzisz, jakie leki zapisano Ci ostatnio, sposób dozowania, termin wizyty kontrolnej w ramach NFZ
 2. dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta (IKP) lekarz może przepisać Ci e-receptę w ramach kontynuowania leczenia na podstawie konsultacji przez telefon.
 3. możesz upoważnić kogoś z rodziny/ opiekunkę, by pomogła kontrolować Twój stan zdrowia, przypomnieć o czekającej Cię wizycie kontrolnej, czy wykupić dla Ciebie leki.
 • Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to nic innego jak podpis elektroniczny, za pomocą którego można załatwić wiele spraw urzędowych online. Zalicza się do nich również możliwość korzystania z IKP (konta e-pacjent). Mając aktywny profil zaufany, możemy m.in.: złożyć wniosek o 500+, becikowe, złożyć PIT, założyć firmę, wymienić dowód. Profil zaufany możesz założyć wspomnianą metodą albo online, przez swoje internetowe konto w banku, albo osobiście w urzędzie (będziesz potrzebować dowodu tożsamości).

 • Założenie profilu zaufanego online:

Aby założyć profil zaufany, wystarczy mieć konto internetowe w banku i złożyć stosowną dyspozycję, bez konieczności udawania się do jakiegokolwiek urzędu, wystarczy znać serię i numer dowodu osobistego. To nie jedyna możliwość.

 • Założenie profilu zaufanego w urzędzie:

W tym przypadku zacząć procedurę trzeba od zarejestrowania się w serwisie: www.pz.gov.pl. Podane dane wymagają potwierdzenia w punkcie potwierdzającym, którym może być:

 • oddział NFZ,
 • urząd gminy,
 • urząd skarbowy
 • lub inna placówka ze znakiem PZ.

Potwierdzenia należy dokonać w terminie 14 dni od momentu rejestracji.

 •  Czy mając konto e-pacjenta, dostanę leki na członków rodziny?

Jedną z podstawowych korzyści wynikających z korzystania z konta e-pacjent jest możliwość delegowania osoby bliskiej do określonych czynności w Twoim imieniu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to fakt, by upoważniona do reprezentowania Twoich spraw w urzędzie czy placówce zdrowia również miała konto IKP. Posiadane upoważnienie uprawnia do:

 • do odbierania e-recept i e-skierowań
 • sprawdzania danych zgromadzonych na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
 • danymi dzieci do lat 18 możemy.